Badania USG w ciąży
USG we wczesnej ciąży - kiedy i co możemy zobaczyć?
Badania ultrasonograficzne we wczesnej ciąży mają za zadanie potwierdzenie ciąży, obecności zarodka z czynnością serca i przeglądową ocenę narządu rodnego. Oczekiwania i emocje związane z badaniami na tym etapie ciąży mogą dostarczyć wielu niepotrzebnych stresów, dlatego wiedza kiedy można zobaczyć każdą ze struktur ciążowych wydaje się być ważnym elementem wiedzy przyszłych mam o przebiegu ciąży.
Dlaczego warto wykonywać USG?
Co prawda takie badania nie są ujęte w rekomendacjach dotyczących postępowania w ciąży, natomiast warto je wykonywać z kilku powodów:
- dostarczają informacji na temat wczesnego rozwoju ciąży i jej lokalizacji;
- w razie podejrzenia ciąży ektopowej (pozamacicznej) pozwalają na intensywny nadzór w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia;
- w tym czasie można najdokładniej ocenić wiek ciążowy i termin porodu (z dokładnością do +/- 5 dni);
- u pacjentek bez wcześniejszych kontroli USG możliwa jest kontrola narządu rodnego (ocena budowy macicy i jajników- później rozwijający się płód “zasłania” te struktury).
Kiedy można potwierdzić ciążę w USG?
Przed przystąpieniem do badania należy przeprowadzić wywiad dotyczący przebiegu cykli miesięcznych, ich długości i regularności. Jeżeli cykle występują regularnie co 28 dni, pęcherzyk ciążowy można potwierdzić w transwaginalnym USG około 4-5 tygodni od ostatniej miesiączki. Natomiast jeżeli cykle są dłuższe lub występują nieregularnie, okres ten może ulec skróceniu lub wydłużeniu.
W jakiej kolejności pojawiają się struktury ciążowe i co oznaczają poszczególne skróty na wynikach badań?
- pęcherzyk ciążowy (GS; gestational sac)- około 5 tygodnia ciąży;
- pęcherzyk żółtkowy (YS; yolk sac)- 5/6 tygodni;
- zarodek (jego długość mierzona jako CRL; crown rump length)- 5/6 tygodni;
- tętno zarodka (FHR; fetal heart rate) zazwyczaj pojawia się przy wartości CRL= 6 mm ma etapie 6 tygodni ciąży.
Jestem w 5 tygodniu ciąży, wynik testu jest dodatni i nie widać pęcherzyka – co robić?
Przede wszystkim poczekać. Nawet u regularnie miesiączkujących kobiet do owulacji może dojść nieco wcześniej lub później niż zazwyczaj, dlatego chronologia wydarzeń we wczesnej ciąży może zostać przesunięta. W takiej sytuacji można spróbować oznaczenia stężenia beta- hCG (podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny ciążowej) w odstępie 2 dni i ocenić jego przyrost, a następnie wykonać kolejne badanie USG w ciągu 7 dni. Jest wysoce prawdopodobne, że w sytuacji zmiany chwili owulacji pęcherzyk zostanie uwidoczniony w trakcie kolejnego badania USG i ciąża będzie się rozwijać prawidłowo.
Podsumowanie
Badania USG we wczesnym I trymestrze ciąży stanowią cenne uzupełnienie opieki w ciąży. Potwierdzenie lokalizacji ciąży w jamie macicy, a następnie pojawiania się kolejnych struktur ciążowych w trakcie następnych badań pozwala twierdzić, że ciąża rozwija się prawidłowo.