strzałka lewoWróć do artykułów

Opieka w ciąży

Poród siłami natury po cięciu cesarskim (VBAC)

VBAC (vaginal birth after c-section), czyli poród siłami natury po cięciu cesarskim, staje się coraz bardziej popularny zarówno na świecie, jak i w Polsce. Przebycie cięcia cesarskiego w przeszłości nie wyklucza możliwości porodu siłami natury. Dla niektórych mam, brak możliwości podjęcia próby porodu naturalnego (wynikający z np. położenia miednicowego płodu) jest traumą, dlatego VBAC daje im szansę, aby doświadczyć piękna porodu naturalnego mimo przebytego w przeszłości cięcia cesarskiego.

poród siłami natury

W takich sytuacjach najlepiej, jeżeli czynność skurczowa rozpoczyna się samoistnie, tzn. skurcze pojawiają się bez dodatkowej stymulacji. Wtedy pomija się indukcję porodu wlewem z oksytocyną, bo aktywują się naturalne mechanizmy porodowe, które najskuteczniej przyspieszają poród. Dodatkowo, poród korzystnie rokuje, jeśli minęło około dwóch lat od cięcia cesarskiego, a spodziewana masa płodu (estimated fetal weight; EFW) jest niewielka. Nadmierne rozciągnięcie mięśnia macicy zwiększa bowiem prawdopodobieństwo jego pęknięcia w trakcie maksymalnej czynności skurczowej.

Co z tą blizną?

Wiele pacjentek naszego Centrum Medycznego w Wołominie w trakcie USG pyta o wygląd blizny po przebytym cięciu cesarskim i zastanawia się, czy nie dochodzi do jej rozejścia lub czy nie ma zagrożenia pęknięciem. Oczywiście w badaniu USG można ocenić kształt i grubość blizny, natomiast nie można ocenić jej wytrzymałości. Badania pokazują, że przyjęte kiedyś kryteria trzech milimetrów jako punkt odcięcia dla „cienkich” i „grubych” blizn nie mają przełożenia na praktykę. Dla porównania, cienka blizna może okazać się wystarczająco wytrzymała na rozciąganie w trakcie całego porodu, a gruba blizna może pęknąć przy pierwszych skurczach. Z tego powodu nie należy traktować grubszej blizny jako potencjalnie bardziej wytrzymałej.

Podsumowując, przebyte cięcie cesarskie w żadnym razie nie dyskwalifikuje możliwości porodu siłami natury w kolejnej ciąży. Próba VBAC powinna być dokładnie omówiona z lekarzem prowadzącym, a pacjentka musi być poinformowana o korzyściach i ewentualnym ryzyku w trakcie porodu. Przeszłaś cięcie cesarskie, a chcesz spróbować swoich sił w trakcie porodu siłami natury? Nic straconego!

Zachęcamy do zapoznania się z faktami i mitami nt. cięcia cesarskiego.

Grafika modal tłoGrafika modal

Telefon do kliniki:

+48 601 230 555

zadzwoń

Adres:

ul. Kościelna 38, Wołomin

nawiguj