Badania USG w ciąży
Od czego zależy jakość zdjęć USG?
Badania ultrasonograficzne w trakcie ciąży są bardzo ważnym elementem opieki perinatalnej jak również emocjonalnym doświadczeniem dla rodziców, którzy mogą podglądać rozwój swojego dziecka. Niestety, nie każde badanie ultrasonograficzne może być zwieńczone wysokiej rozdzielczości zdjęciami USG, szczególnie w funkcji 3D/ 4D.
Jakość badania USG zależy od kilku czynników:
- aparatu ultrasonograficznego;
- umiejętności lekarza;
- objętości tkanki podskórnej;
- pozycji płodu.
Niestety, jeżeli nie są spełnione powyższe kryteria uzyskanie wysokiej jakości zdjęć może okazać się niemożliwe. Nawet w warunkach zaawansowanego technicznie aparatu ultrasonograficznego, certyfikowanego ultrasonografisty duża objętość tkanki podskórnej u przyszłej mamy w okolicach brzucha (mówiąc krótko- nadwagi) lub położenia płodu twarzą w kierunku kręgosłupa mamy (odwrotnie do kierunku padania wiązki ultradźwięków) wykonanie efektownych zdjęć twarzy może być niemożliwe do zrealizowania. O ile w sytuacji nadwagi przyszłej mamy, kolejna próba uchwycenia twarzy płodu może wnieść bardzo niewiele, o tyle w przypadku nieprawidłowego położenia płodu, podjęcie kolejnej próby może zakończyć się sukcesem.
Warto podkreślić, że zdjęcia USG w technologii 3D/4D są miłym dodatkiem i pamiątką z badań ultrasonograficznych w trakcie ciąży, natomiast nie są niezbędne do kompletnej diagnostyki prenatalnej. Mimo wspaniałych możliwości obrazowania trójwymiarowego, nadal podstawowymi i obowiązującymi obrazami są te dwuwymiarowe (czarno-białe). Brak możliwości uchwycenia tych ciekawych obrazów może budzić rozczarowanie zarówno lekarza jak i rodziców, niemniej jednak nawet najlepsze zdjęcia USG nie zastąpią pierwszych zdjęć dziecka tuż po porodzie.