Ginekologia
Niepokojące objawy, których nie należy lekceważyć
Powiększone węzły chłonne
Pierwszy sygnał ostrzegawczy to niewielkie guzki wyczuwalne pod pachami, w pachwinach lub na szyi. Mogą być bolesne przy dotykaniu i przesuwać się pod palcami, aczkolwiek bywają twarde, nieruchome i bezbolesne. Niezależnie od ich rozmiarów, lokalizacji i dolegliwości bólowych nie wolno ich lekceważyć. Powiększone węzły chłonne mogą być objawem miejscowo rozwijającej się infekcji jak i również groźnych chorób obejmujących cały organizm, np. nowotworów. Niezależnie od miejsca, rozmiarów i liczby w każdej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.
Guzek w piersi
Każde wyczuwalny guzek w piersi lub zgrubienie wymaga badania lekarskiego i obserwacji. Na szczęście, większość guzków i stwardnień obecnych w piersi to niegroźne torbiele i włókniaki pojawiające w zależności od dnia cyklu miesięcznego. Niestety, jednakże co piąty guzek okaże się nowotworem złośliwym. W przypadku wyczucia zgrubienia w piersi absolutnie nie wolno lekceważyć w tej sytuacji i niezwłocznie udać się na konsultację lekarską, wykonać badanie USG, mammografię i w ostateczności biopsję jeżeli będzie wskazana (nakłucie guzka i pobranie tkanki do badania), która ostatecznie potwierdzi lub wykluczy nowotwór. Dowiedz się więcej o samobadaniu piersi…
Zatrzymanie miesiączki
Zatrzymanie miesiączki może być objawem ciąży, ale również chorób ogólnoustrojowych takich jak hiperprolaktynemia lub zespół policystycznych jajników (PCOS). W pierwszej kolejności u kobiet miesiączkujących należy wykluczyć ciążę, a jeżeli badania w tym kierunku okażą się negatywne można poszukiwać innych przyczyn zaburzenia miesiączkowania. Warto podkreślić aspekt, który w dobie popularyzacji ćwiczeń fizycznych, diet i dbania o sylwetkę ma coraz większe znaczenie. U kobiet intensywnie odchudzających się może dochodzić do zaburzeń cyklu miesięcznego ponieważ będzie dochodziło do zmniejszania objętości tkanki tłuszczowej, której komórki są prekursorami hormonów płciowych takich jak estrogeny. Każda zmiana w regularności cyklu wymaga kontroli lekarskiej i zaplanowania odpowiedniej diagnostyki.
Plamienie między miesiączkami
Plamienie pomiędzy jedną, a drugą miesiączką może zdarzyć się u każdej kobiety. Do potencjalnych przyczyn krwawień międzymiesiączkowych zaliczane są:
- niedobór estrogenów/ progesteronu,
- ciąża (plamienia w I trymestrze),
- mięśniaki macicy,
- polipy endometrium,
- nadżerki na szyjce macicy,
- stany zapalne w pochwie,
- urazy,
- nowotwory,
- początki stosowania środków antykoncepcyjnych.
Niezależnie od potencjalnej przyczyny nawracające krwawienia między miesiączkami wymagają badania lekarskiego i wykluczenia poważnych przyczyn tego zjawiska.