strzałka lewoWróć do artykułów

Tiliamed

Jak samemu prawidłowo badać piersi?

Samobadanie piersi jest pierwszym etapem w diagnostyce nowotworów piersi. Niejednokrotnie kobiety samodzielnie wyczuwają niepokojące zgrubienia, które konsultują z lekarzem ginekologiem. Począwszy od 20 roku życia, każda kobieta powinna wykonywać comiesięczne samobadanie piersi. Najlepiej 10 dni od ostatniej miesiączki, ponieważ zmieniające się stężenia hormonów w trakcie cyklu mogą przejściowo wpływać na strukturę piersi i prowadzić do zbędnego niepokoju. Z drugiej strony, ciężarne i kobiety w wieku pomenopauzalnym mogą dla ułatwienia wykonywać samobadanie w określonym przez siebie dniu miesiąca. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Niemniej jednak, nawet brak jakichkolwiek podejrzeń w przeprowadzanych przez siebie badaniach nie powinien zastępować okresowych badań u lekarza prowadzącego.

badanie piersi

Poniżej kilka podstawowych kroków i zasad jak właściwie wykonywać samobadanie piersi:

 1. Należy stanąć przodem do lustra i dokładnie obejrzeć piersi.
 2. Następnie oprzeć dłonie na biodrach i zwrócić uwagę na:
 • zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu;
 • zmianę koloru skóry piersi lub brodawki;
 • nierówności skóry;
 • zaczerwienienie;
 • wciągnięcia brodawki sutkowej.
 1. Po czym podnieść ręce do góry i ponownie obejrzeć piersi.
 2. W następnej kolejności prawą dłoń oprzeć o tył głowy, a lewą dłonią zbadać prawą pierś i odwrotnie.
 3. W trakcie badania piersi, dłoń należy trzymać płasko, zacząć od zewnętrznych fragmentów piersi i kolistymi ruchami zbliżać się do brodawki sutkowej, którą na sam koniec należy ścisnąć, aby sprawdzić czy nie pojawiła się zapalna wydzielina.
 4. Następnie należy wsunąć zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włożyć pod głowę i zbadać lewą pierś. Taką samą czynność należy powtórzyć dla piersi prawej.
 5. Końcowym etapem badania jest ocena węzłów chłonnych – w tym celu należy ocenić manualnie czy nie ma żadnych wyczuwalnych zgrubień w dole pachowym.
Grafika modal tłoGrafika modal

Telefon do kliniki:

+48 601 230 555

zadzwoń

Adres:

ul. Kościelna 38, Wołomin

nawiguj