Tiliamed
Jak samemu prawidłowo badać piersi?
Samobadanie piersi jest pierwszym etapem w diagnostyce nowotworów piersi. Niejednokrotnie kobiety samodzielnie wyczuwają niepokojące zgrubienia, które konsultują z lekarzem ginekologiem. Począwszy od 20 roku życia, każda kobieta powinna wykonywać comiesięczne samobadanie piersi. Najlepiej 10 dni od ostatniej miesiączki, ponieważ zmieniające się stężenia hormonów w trakcie cyklu mogą przejściowo wpływać na strukturę piersi i prowadzić do zbędnego niepokoju. Z drugiej strony, ciężarne i kobiety w wieku pomenopauzalnym mogą dla ułatwienia wykonywać samobadanie w określonym przez siebie dniu miesiąca. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Niemniej jednak, nawet brak jakichkolwiek podejrzeń w przeprowadzanych przez siebie badaniach nie powinien zastępować okresowych badań u lekarza prowadzącego.
Poniżej kilka podstawowych kroków i zasad jak właściwie wykonywać samobadanie piersi:
- Należy stanąć przodem do lustra i dokładnie obejrzeć piersi.
- Następnie oprzeć dłonie na biodrach i zwrócić uwagę na:
- zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu;
- zmianę koloru skóry piersi lub brodawki;
- nierówności skóry;
- zaczerwienienie;
- wciągnięcia brodawki sutkowej.
- Po czym podnieść ręce do góry i ponownie obejrzeć piersi.
- W następnej kolejności prawą dłoń oprzeć o tył głowy, a lewą dłonią zbadać prawą pierś i odwrotnie.
- W trakcie badania piersi, dłoń należy trzymać płasko, zacząć od zewnętrznych fragmentów piersi i kolistymi ruchami zbliżać się do brodawki sutkowej, którą na sam koniec należy ścisnąć, aby sprawdzić czy nie pojawiła się zapalna wydzielina.
- Następnie należy wsunąć zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włożyć pod głowę i zbadać lewą pierś. Taką samą czynność należy powtórzyć dla piersi prawej.
- Końcowym etapem badania jest ocena węzłów chłonnych – w tym celu należy ocenić manualnie czy nie ma żadnych wyczuwalnych zgrubień w dole pachowym.